Nestopovaný prašan a vysokohorský terén
Nesníte o tom také? Před vámi leží široký přírodní horský svět. Naposledy se zhluboka nadechneš. Poté začíná sestup nesledovaným prašanem, širokými oblastmi a vysokým alpským terénem s rozdílem nadmořské výšky až 1000 metrů.
Maximální požitek! Čistý adrenalin!

V Osttirol jsou všechny freeridové trasy snadno dostupné a nabízejí prvotřídní zážitky ve fantasticky nedotčených oblastech.
Zasvěceným tipem mezi freeridery je 6 km dlouhá trasa z Bruggeralm v lyžařské oblasti St. Jakob.

Spolu s jedinečnou krásou přichází backcountry ježdění s mnoha riziky. Dodržujte bezpečnostní pokyny a držte se proto základních pravidel, abyste zbytečně neohrozili ostatní i sebe:
* Nikdy nejezděte sami ve volném terénu!
* Vždy používejte ochranné pomůcky (VS přístroj, lopata, sonda)!
* Umějte ovládat své bezpečnostní vybavení!
* Před každou jízdou si zkontrolujte funkci vašeho zařízení VS!
* Sledujte aktuální lavinovou situaci a předpověď počasí!
* Poslouchejte zvuky ve sněhové pokrývce.
* Nesledujte cizí stopu, pokud neznáte terén!
* V terénu vždy dodržujte bezpečnou vzdálenost minimálně 25 m!
* Pokud jedete ve skupině, shromažďujte se pouze na bezpečných terénních místech!
* Pozorujte ostatní lyžaře nebo snowboardisty v okolí!


Freeriderové varianty:

Freeride v lyžařském středisku St. Jakob i.D.
Tasa Bruggeralm má 10 sjezdových variací
Výstup vlekem Almspitz do 2520 m. Krátká túra (25 min) na Leppleskofellenke cca 2660 m (kožené rukavice a oblečení výhodou). Tam se na jih rozprostírá nádherné panorama pohoří Villgrater, široké sjezdovky lákají k freeridu.
První zatáčky jdou jižním směrem - asi po 250 m klesání jedete na jihovýchod do Bübenbiehlu a přes mírně se svažující svahy do klidného údolí Bruggeralmtal. Ta je vedena přes rustikální Almdorf Bruggeralm. Poté jedeme směrem na Eggenalm, kde vede sjezdovka zpět k údolní sjezdovce (TA) a tím do lyžařského areálu.
Nadmořská výška výchozího bodu: 2520 m nebo 2660 m
Výška koncového bodu: 1700 m
Délka trasy ve volném terénu: cca 6km

Freeride v Großglockner Resort Kals-Matrei
Kals-Matreier-Törl
Z Adler Lounge nejprve sjedete sjezdovku č. 13 do prudkého svahu. Zde začíná freeride tour. Ve volném terénu pokračujte rovně směrem na Kals-Matreier Törl. Pod Kals-Matreier Törsl začíná dlouhá sjezdovka s hlubokým sněhem. Na konci trasy se můžete vrátit k prostřední stanici Kalser Bergbahnen.
Nadmořská výška startu: 2256 m
Cílová výška: 2030 m
Délka trasy ve volném terénu: cca 900m

Tato prohlídka se nachází těsně pod Matreier Goldried Bergbahnen. Po krátké jízdě se dostanete na fantastický svah. Držte se ve směru na sjezdovku č. 4. Kromě této sjezdovky máte stále možnost pokračovat na sjezdovku č. 3!
Nadmořská výška startu: 2161 m
Výška cíle: 1826 m
Délka trasy ve volném terénu: cca 1400m

Freeride v lyžařském areálu Hochpustertal
Vrchol Thurntaler – centrum vesnice Innervillgraten
Pohodlně s novou, vyhřívanou 6-sedačkovou lanovkou ve výšce 2 400 m. Úchvatný výhled na pohoří Villgrater, hřeben Karnských hor a Sesto Dolomity. Sestup přes zasněžené svahy a louky do přírodního Villgratental. Dolní část v lesní oblasti.
Odjezd: cca 30 minut
Výškový rozdíl: 1000 m
Obecná poznámka:
Ve spodní části sjezdu není radno v obtížných podmínkách podceňovat občas strmou úzkou cestu! Sestup končí na Klamperplatz. Zpáteční cesta autobusem k údolní stanici je zdarma s platným lyžařským lístkem.

Freeride v lyžařské oblasti Obertilliach-Golzentipp
A) Obertilliach-Jochsee
Po výstupu ultramoderní kabinkovou lanovkou a Glampliftem vystupte vlevo a jděte po většinou vyšlapané cestě těsně u dřevěného plotu, velmi rovinaté s krátkými lehkými pultovými stoupáními k chatám Kutteschupfen. Dobře vyšlapaná cesta pokračuje na Golzentipp. Kousek před chatami již odbočíte doleva a o něco později narazíte na začínající příkop. Vpravo odtud pokračujete kolem polorozpadlé chaty na krásném hřebeni k nápadné, samostatně stojící dřevěné chatě na hřebeni (cca 2080m). Za ní to jde dalších 200 m prudce dolů přes sjezdovky bez stromů, až dojdete do světlého horského lesa v rovinatějším terénu (cca 1900 m).

Zde se držte vpravo, abyste se dostali do velmi krásného příkopu bez stromů, který vede zpět do lyžařského areálu vlevo. Ve spodní části se poměrně hluboko zařezává potok, kterým se dá sestoupit vlevo i vpravo. V oblasti vleku Stuben je vždy možnost přejít potok.

Nadmořská výška výchozího bodu: 2220 m
Nadmořská výška koncového bodu: 1434 m
Délka tratě ve volném terénu: 3670 m
Podrobný popis zájezdu

B) Obertilliach-Windischtal
Po výstupu s ultramoderní kabinkovou lanovkou a glamp liftem vystupte vpravo a před plotem jeďte na sever do krásného Trogtalu (cca 2250m). Než se dostanete na dno údolí asi ve 2000 m, měli byste se držet vpravo (východně) od příkopu, abyste překonali celé západní svahy Labe. Tím se dostanete na již zmíněnou lesní cestu v cca 1900 m, po které se dáte vpravo. Vede částečně velmi rovinatá, dvakrát mírně do kopce strmými severními svahy Labe. Za krmením jelenů (cca 1860 m) lze zkrátit vlásenkovou zatáčku řídkým lesem, než se vrátíte na lesní cestu, po které půjdete dále na jih. Mírně do kopce, hluboká pravotočivá zatáčka (cca 1750m) překonává hluboký příkop, než se jde z kopce s příjemným stoupáním. V neposlední řadě dojedete na sáňkařskou dráhu a ve vlásečnici do údolí č. 9, která vás pohodlně doveze k dolní stanici sedačkové lanovky.

Výška výchozího bodu: 2214 m
Nadmořská výška koncového bodu: 1434 m
Délka trasy ve volném terénu: cca 7 km

© Fotografie a obrázky

Osttirol - NP Vysoké Taury


Partneři