Lyžařské zájezdy z Grossglockneru do Dolomit
266 třítisícovek, 1500 kilometrů čtverečních nedotčené krajiny a příroda kam oko dohlédne. Podmínky ve východním Tyrolsku jsou pro lyžaře více než ideální!
Pokud se vydáte na lyžařské túry do Osttirol, pak jste si vybrali sjezdovky, které nejsou přeplněné. Pak hledáte ústraní a nedotčenost. Na lyžařském zájezdu v Osttirol najdete autentické zážitky z přírody, místo touhy po tichu, mimo vyšlapané cesty mas.
Ve východním Tyrolsku je spousta malebných krás pro lyžařské túry: drsné vrcholky Lienzských Dolomit, divoká příroda v chráněné oblasti národního parku Vysoké Taury, rustikální alpská údolí ve Villgratental nebo ledovcová krajina v severně od Východního Tyrolska – pravděpodobně se nebudete moci rozhodnout, které vrcholy a túry zdoláte jako první.
Všechny lyžařské zájezdy ve východním Tyrolsku
Sotva žádný jiný region v Alpách nabízí intenzivnější přírodní zážitky než Východní Tyrolsko. Region mezi Vysokými Taurami a Lienzskými Dolomity se svými 266 třítisícovkami včetně Großglockneru a Großvenedigeru nabízí ty nejlepší podmínky pro lyžaře.
Mezi rozmanitými lyžařskými túrami najdete známé klasiky i absolutní zasvěcené tipy. Je zde také 1500 kilometrů čtverečních téměř nedotčené přírody a odlehlých údolí. To je recept, díky kterému je Východní Tyrolsko jednou z nejoblíbenějších oblastí pro lyžaře. Metry sněhu, vysokohorská horská krajina a široko daleko žádné vleky – to jinde v Rakousku nenajdete!
Proklikejte si různé trasy a naplánujte si trasu na základě výškového profilu, doby chůze a délky trasy.
https://www.osttirol.com/entdecken-und-erleben/winter/skitour/skitouren/
9. rakouský lyžařský turistický festival
26-29 ledna 2023
Na 9. Austria Ski Touring Festivalu v Osttirol se vše točí kolem tématu lyžařských zájezdů. Spojuje odborníky a hobby sportovce – pro více zábavy a bezpečí na horách. Návštěvníci si spolu s východotyrolskými horskými a lyžařskými průvodci mohou vyzkoušet nejkrásnější místní trasy. S novým formátem s digitálním přímým přenosem, odbornými přednáškami, živými diskusními koly a živými zájezdy dostává 9. Austria Skitourenfestival nový rozměr a opět staví Východní Tyrolsko do centra pozornosti jako nejkrásnější lyžařskou turistickou destinaci v Rakousku.
PLÁNOVÁNÍ TURNÉ
Váš horský a lyžařský průvodce naplánuje túru, takže si ji můžete bezstarostně užít. Tipy na výlety a užitečné informace naleznete také na interaktivní mapě Východního Tyrolska.
NEJLEPŠÍ ČAS NA CESTOVÁNÍ
Prohlídky jsou zde k dispozici od začátku prosince do začátku května.
PŮJČOVNA LYŽAŘSKÉHO TURISTICKÉHO VYBAVENÍ
Ve všech sportovních obchodech ve východním Tyrolsku.
PRŮVODCE
Východotyrolští horští a lyžařští průvodci na: www.berg-osttirol.at
Lyžařská trasa Hoch Tirol - Královna alpských lyžařských túr
Lyžařská trasa Hoch Tirol je pravděpodobně nejpůsobivější a nejúchvatnější vysokohorský přechod východních Alp. Více než 18 000 výškových metrů a přes 90 kilometrů zdoláte za šest dní.
Klasická lyžařská túra vede na horu a po zdolání vrcholu zpět dolů do údolí. Lyžařská trasa Hoch Tirol ale není klasickou vysokohorskou túrou. Na lyžařské trase Hoch Tirol je ubytování přímo na hoře a nocujete v chatkách ve výšce přes 2 000 m, někdy i ve 2 801 metrech (Stüdlhütte na 5. etapě). Náročná lyžařská trasa začíná v Kasernu v Jižním Tyrolsku a vede přes vrcholy pohoří Venediger na nejvyšší horu Rakouska Großglockner (3 798 m). Ohromující pocit je zaručen, když dorazíte na poslední etapu, Kals am Großglockner! Sportovní výkon, blízkost přírodním silám kolem ledovce a mnohá vrcholová vítězství se vryjí do paměti. Lyžařský přechod Hochtirol si lze objednat také jako vysokohorskou túru v Rakousku s průvodcem s některým z východotyrolských horských a lyžařských vůdců.
https://www.osttirol.com/entdecken-und-erleben/winter/skitour/skiroute-hoch-tirol/
Každý turista by se měl zabývat otázkou, jak se nejlépe připravit na lyžařský zájezd. Mezi zásadní součásti přípravy patří délka a obtížnost trasy výstupu a sestupu, povětrnostní podmínky, sněhové podmínky, lavinová situace, velikost skupiny a promyšlený plán balení s odpovídajícím bezpečnostním vybavením. Aby se na nic nezapomnělo, je vhodné mít balicí list.
Dobře promyšlený plán balení je základem každého lyžařského zájezdu.
Batoh:
Zásadně platí, že na túry ve volném terénu byste měli používat batoh se systémem ABS. Pokud není k dispozici, turistický batoh je také dobrý nápad. Především je třeba poznamenat, že je zde plnící objem cca 30 - 45 litrů a několik odkládacích přihrádek. Výhodou je navíc hrudní a bederní pás pro stabilizaci při chůzi nahoru a dolů.
Bezpečnostní vybavení:
Hned na začátku tři nejdůležitější složky. Piepy, sonda a lopatka jsou součástí základní výbavy na turistiku a neměly by chybět v žádném batohu. Pokud je k dispozici, balím lopatu včetně sondy do přihrádek k tomu určených. Při zasunování lopaty dbám na to, aby mě hrany neporanily záda v případě pádu. Během této doby je lavinový vysílač co nejblíže tělu vyznavače zimních sportů a nad ním je minimálně jedna vrstva oblečení.
Nejlepší lavinový transceiver je jen tak dobrý, jak dobrý je ten, kdo jej obsluhuje. Každý turista musí být obeznámen se svým bezpečnostním vybavením a umět jej používat!
Balíček první pomoci:
Kromě bezpečnostního vybavení by měl mít každý člen skitouringové skupiny s sebou malou lékárničku. Tu lze pokud možno uložit do přední komory batohu. V zájmu turistů by neměly chybět určité základní znalosti v oblasti první pomoci.
Helma/sluneční brýle:
Pro větší bezpečnost při sportování ve vysokohorském terénu nabízí správná helma a kvalitní brýle ochranu před nebezpečím a dalšími vnějšími vlivy. Přilbu lze při výstupu připevnit na vnější stranu batohu. V ideálním případě by měl být snadno dostupný, ne-li na dosah. Sluneční brýle s vysokou UV ochranou jsou ideální pro pohodlný výstup ve vysokých nadmořských výškách. Sjezd si lze užít spíše s lyžařskými brýlemi. Zorné pole sportovce je chráněno nošením lyžařských brýlí před větrem, sněhem, ledovými částicemi nebo větvemi v lese a může se 100% soustředit na sjezd.
Oblečení:
Nutné je oblečení pro výstup, větruodolné a teplé oblečení pro krátkodobý pobyt na vrcholu a pro sestup. Když jej vložíte do batohu, v horní části batohu by měly být části oblečení, které mohou být potřebné pro výstup kvůli měnícím se povětrnostním podmínkám.
Tekutina a jídlo:
Množství jídla a pití se určuje podle délky a náročnosti lyžařské túry. Během výstupu by měl být organismus zásobován dostatečným množstvím tekutin, optimální jsou nápoje s obsahem elektrolytů. Sendvič, sušené ovoce nebo ořechová směs bohatá na bílkoviny jsou ideálním zdrojem energie při každé lyžařské túře. Boční kapsy batohu jsou ideální pro uložení drobného občerstvení. Na boku batohu je připevňovací síťka na láhev s nápojem nebo termosku. Pokud tomu tak není, můžete využít i jednu z velkých přihrádek v batohu.
Balící seznam pro lyžařskou túru ve vysokohorském terénu:
Uvedený balicí list je pro túry ve vysokohorském terénu. Pro vysokohorské túry je potřeba rozsáhlejší vybavení. Více se dozvíte zde od horských a lyžařských vůdců nebo jinde.
Cestovní vybavení:
* Turistické lyže včetně vázání
* Cestovní skiny
* Turistické hole
* Turistické boty
* Mačky
* Případně chránič zad pro sestup
* Bezpečnostní vybavení a zdraví
* Lavinový vysílač
* Sonda
* Lopata
* Bivakovací pytel
* Balíček první pomoci
* Ochrana před sluncem/rty
* Batoh (30-45L)
Orientace:
* Plně přiložený mobilní telefon
* Lavinová zpráva
* GPS zařízení
* Mapy
Dostatek nápojů
Jídlo, dle délky túry
Oblečení:
* Turistické ponožky
* Základní vrstva
* Lyžařské turistické kalhoty
* Funkční košile
* Fleece svetr a funkční bunda
* Tenké rukavice pro výstup
* Čepici nebo čelenku
* Funkční prádlo na výměnu, možná i 2x
* Fleecová bunda/péřová bunda
* Bunda do deště/větru
* Rukavice na sestup
* Čepice nebo čelenka na výměnu
Doplňková výbava:
* Lyžařská helma
* Lyžařské brýle / sluneční brýle
* Čelovka