Kultura a zvyky v Ausseerland - Salzkammergut
Historie vzniku alpských zvyků vykazuje celkem jednotný průběh a je od počátku
úzce souvisí s kalendářem roku. V mnoha staletích se ve venkovském a řemeslném profesním životě objevil lid a zvyk, který byl zase důsledkem pověr.
Víra a náboženství byly velmi úzce propojeny s církevními svátky.
V odlehlých horských údolích, jaké najdete v Ausseerland - Salzkammergut, se lidové zvyky, hudba, tanec, písně i dialekt a kroje zachovaly až do naší rychlé současnosti. Na samotě, protože Ausseerland – Salzkammergut nebyl až do roku 1876 napojena na železniční trať Attnang-Puchheim – Stainach-Irdning.
Kdo by se měl divit, že tento rajský kus země byl méně zasažen cizími vlivy než jiné části Rakouska, které byly možná příhodněji umístěny. Laskavý příklon k tradici přízemní populace jistě udělal zbytek. Je třeba jasně zdůraznit, že tento lid a zvyky nebyly zachovány pouze z lásky k turistice, ale že je stále pevně ukotven ve festivalovém kalendáři místního obyvatelstva a žije dál.
Bylo by dokonce nebezpečné brutálně vytrhnout zavedené zvyky z kontextu kalendáře jen proto, abychom je ukázali přítomným hostům. Velmi rychle byste zničili něco, co vznikalo staletí. Krampus a bubnující ženy na svátečních veletrzích nebo organizovaných farmářských svatbách pro novináře by proto měly být používány v extrémně mírném množství.
Samozřejmě jsou vždy vítáni hosté, kteří s námi zažijí zvyky v průběhu ročních období a chtějí se jich zúčastnit.
UNESCO
Rakouská komise UNESCO
UNESCO si klade za cíl celosvětově chránit a uchovávat hmotné i nehmotné kulturní dědictví a podporovat rozmanitost kulturních projevů a kreativity.
Ausseerland byl zařazen na seznam nehmotného kulturního dědictví s ausseerským karnevalem, střelci na holuby z Altaussee a Nikolospiel v Bad Mitterndorfu.
Advent v Ausseerlandu
V Ausseerlandu se „čas očekávání“ slaví kontemplativními adventními akcemi a tradičními mikulášskými hrami. Krásné a s vánoční atmosférou laděné adventní trhy ještě více zvyšují očekávání Vánoc.
Nikolaus, Krampus & Habergeiß
Ticho zimní noci je každoročně 5. prosince přerušováno řinčením řetězů, zvonků a hlasitým řevem - tmou se pohybují děsivé temné postavy!
Je to "Miglotog", jak se 5. prosinci také říká v Ausseerland - Salzkammergut.
Stále existují skutečné zvyky. Někomu se může zdát příliš hrubé, když Krampus mlátí tyčí do mladých dívek a chlapců, ale tato hrubost je většinou vidět jen tam, kde se Krampus a „dotyčný“ znají.
Zatímco se Krampusové pohybují od domu k domu v Altaussee, Bad Aussee a Grundlsee, „Nikolospiele“ se hrají v Bad Mitterndorf, Tauplitz a Pichl-Kainisch.
"Foschingtogu, Foschingtogu - masopustní průvod"
... s nejvyšší mírou individuality a vytrvalosti si užívejte „tři svaté dny karnevalu“.
Městem a po hostincích se pohybují různé „skupiny v maskách“. Organizované karnevalové průvody nejsou nezbytností. To, co se v dnešní době děje, je velmi často dílem náhlých nápadů, ve kterých se často naplní umění improvizace a rozmarné nápady.
Karneval se koná již 5. sezón v Ausseerland - Salzkammergut. V regionu platí výjimečný stav, protože „Maschkera“ ovládli ulice. Bubenické ženy, Flinserl a Pless utvářejí panorámu města na masopustní pondělí a masopustní úterý. Velmi zvláštní zážitek pro všechny hosty.
Zvláště "Maschkera" (masky) mají svobodu od hlupáků. Upozorňují jimi na nesrovnalosti a opomenutí, v hostincích se čtou a zpívají masopustní dopisy. Všechny ostudy, a prohřešky které se spoluobčanům v uplynulém roce staly, jsou nemilosrdně uvedeny. Karnevalový dopis se vrací ke středověkému kárnému soudu, který umožňoval sluhům kritizovat svého pána v jediný den v roce.
Střelba na holuby v Altausee
Zařazené mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO v roce 2016
Střelba na holuby byla rozšířena od Severního moře po Jižní Tyrolsko, ale dnes se provozuje pouze v Altaussee a Nussdorfu am Inn (Bavorsko). Každý rok od první neděle po svátku všech svatých až do týdne před masopustní nedělí se členové holubářského klubu scházejí v Schneiderwirt na tradiční holubářskou střelbu - společenský sport s minimálně třemi střelci a holubem.
Střelba na holuby pravděpodobně vznikla jako střelecký sport pro nižší vrstvy obyvatelstva, které dříve nesměly vlastnit střelné zbraně. Střelnice funguje jako velké kyvadlo. Jako střela slouží dřevěný holub s železným zobákem o hmotnosti cca 2 kg a zavěšený na 8 m dlouhém řetězu z ocelových drátěných článků. Na hřbetu holuba je připevněna šňůra, kterou musí střelec co nejklidnější rukou uvést do souladu s řetězem a středem terče. Pokud střelec šňůru pustí, holub se kyvadlovým pohybem vychýlí k cíli a zasekne se tam železnou špičkou. „Cíl“ zaznamená výsledek výstřelu na okraj terče a švihne holubem zpět k „Aufigeberovi“, který do holuba podá dalšího střelce.
Na konci každé sezóny se koná také puškové jídlo s předáváním cen na masopustní sobotu a průvod místními hostinci na masopustní pondělí. Při této přehlídce se nese ručně malovaný dřevěný střelecký terč, na kterém je každoročně zvěčněn člen klubu jako karikatura. Tato „pocta“ se uděluje každému, komu se v posledním roce stala nějaká veselá nehoda.