Obuv pro zimní turistiku

Při výběru turistické obuvi pro zimní období musíme mít na zřeteli specifické podmínky, v nichž se zimní obuv používá. Nejde jen o tepelnou izolaci, ale hlavně o zvýšenou odolnost vůči vnější vlhkosti a schopnost odvětrat vlhkost vzniklou uvnitř obuvi díky pocení. Na nohách, zejména na chodidle, máme největší koncentraci potních žláz z celého těla a během intenzivní chůze do kopce se zátěží (s batohem na zádech) se za hodinu z jedné nohy uvolní až 0,05 l potu. Odvětrání takového množství vlhkosti je možné jen kombinací systému aktivní ventilace obuvi a vhodné ponožky.

Systém aktivní ventilace firmy Lowa

Systém aktivní ventilace firmy Lowa využívá speciálně konstruovanou vložku, která se v botě při došlapu stlačuje. Příslušný vertikální pohyb nohy působí v botě jako píst, který střídavě nasává vzduch zvenčí a vytlačuje vlhký vzduch zevnitř boty. Proudění vzduchu usnadňuje odpovídající konstrukce horního lemu svršku obuvi. Vhodná ponožka s měkkým došlapem a vlákny odvádějícími kapilárním efektem vlhkost od nohy do horního lemu může odvodu vlhkosti výrazně napomoci. Nevhodné z tohoto hlediska jsou některé přírodní materiály jako bavlna, které v sobě vlhkost akumulují a tak brání efektivnímu transportu vlhkosti z obuvi ven.

Gore-tex a impregnace

Jako ideální pro omezení pronikání vlhkosti dovnitř do obuvi se jeví využití vodonepropustné, ale prodyšné membrány, např. typu Gore-tex apod. Obuv s membránovou podšívkou je prakticky nepromočitelná, ale přesto si zachovává (na rozdíl od gumových holinek) určitou míru prodyšnosti. Je třeba si uvědomit, že prodyšnost membrány výrazně klesá, pokud je z vnějšku kryta mokrým materiálem. Impregnace svršku obuvi, a to jak pro koženou, tak i látkovou obuv, má zásadní význam nejen pro uchování dlouhé životnosti, ale i pro prodyšnost membrány. Jedna z nejkvalitnějších impregnací se jmenuje Revivex.

Vlákna Outlast

Funkce membrány spočívá ve skutečnosti, že její póry jsou tak malé, že nepropustí relativně velké molekuly vody, ale propustí řádově menší molekuly vodní páry. To ale znamená, že pot v místě membrány musí být ve formě páry a nikoli vody. Proto musí být membrána co nejblíže noze nad teplotou kondenzace a použití silných ponožek s vysokou izolační schopností je do membránové obuvi naprosto nevhodné (např. silné vlněné ponožky). Ideální jsou termostatující ponožky s vláknem Outlast.

Tepelná izolace v obuvi musí být umístěna vně membrány a musí mít otevřenou strukturu pórů, aby zachovala prodyšnost svršku obuvi. Největšího efektu pro tepelnou pohodu však docílíme umístěním tepelně izolační vrstvy do podešve obuvi.

Aktuálně

Alpenwellness Hotel Gasteigerhof
Odpočiňte si na pár dní a užijte si první zatáčky na čerstvém sněhu!
Nabízíme vám ubytování v Alpenwellnesshotel Gasteigerhof****
• ...

Napsali

DNY ALPSKÝCH REGIONŮ
Zveme vás na návštěvu expozic alpských regionů na výstavách Holiday World a Sport Life. Na nově připravovaných výstavách se ...

Partneři