Není bunda jako bunda

Každý, komu se dostane do rukou tento katalog a rozhodne se prolistovat jeho stránky, zaručeně patří alespoň kouskem své osoby mezi sportovce. Katalog je zaměřen pro lyžaře, běžkaře, snowboardisty i pro ty, kteří rádi navštíví hory kvůli odpočinku a načerpání nové energie. Ale ať už vás na hory přitáhne lyžování nebo jen příjemná procházka přírodou, všichni se ocitáme před stejnou otázkou, a to: co si vzít na sebe, aby nám nebyla zima či moc velké teplo? Odpověď je pro každého trochu jiná a my bychom vám rádi poradili s výběrem svrchního oblečení. Zaměříme se především na bundy. Důležité je zvážit na co bundu budete využívat ( lyže, běžky,...), jak aktivní jste sportovci, co vy sami vyžadujete, jakou máte představu a jakou finanční částku chcete investovat. Také je dobré vědět co znamenají některé zkratky a pojmy, které popisují vámi vybranou bundu.

Jakou velikost si koupit?

Pokud jste na rozmezí dvou velikostí, je dobré si koupit vždy tu větší velikost. U bundy nejen určené ke sportu, není vůbec nutné aby přiléhala a také počítejte s další vrstvou, která pod bundou ještě bude. Střih a užité materiály by vás neměly omezovat v pohybu a proto si bez obav v obchodě vyzkoušejte všechny pohyby, do kterých se při sportu můžete dostat.

Za jakou cenu?

Ceny bund jsou různé. Ovlivňuje je materiál a jeho vlastnosti, její využití i takzvané „vychytávky“, které mohou být velice praktické u některých z vás i žádané. Není nutné mít tu nejdražší bundu a není pravidlem, že taková bunda je pro vaše využití ta nejlepší. Při nákupu je nutné aby byl u bundy leták se složením a vlastnostmi materiálu, které vám už tímto popisem určují na jakou zátěž je vhodná. Pokud patříte mezi rekreační lyžaře a na hory nejezdíte tak často, bylo by pro vás zbytečné utrácet za bundu moc velkou částku, protože v této ceně hraje velkou roli materiál s vlastnostmi, kterých nemusíte nikdy využít. Pokud patříte mezi vášnivé lyžaře, zaměřte se např. na prodyšnost materiálu a nepromokavost. Nejsou vhodné pogumované materiály. Při dešti ani ve sněhu vám sice nepromokne ale zároveň nepustí vzduch dovnitř a vy se začnete během chvíle potit. Vyřešit to můžete rozepnutím bundy ale pak ztrácí hodnotu, protože v bundě by vám mělo být příjemně v jakýchkoliv podmínkách. Pokud patříte mezi extrémní lyžaře, tak i zde je důležitá nepromokavost a prodyšnost ale ještě v lepší kvalitě. Pro tyto lyžaře se do bund všívá recco - slouží k vyhledávání v případě laviny.

Technické vychytávky

Odepínací flísová vložka - Je to výhodné v tom, že při oteplení nemusíte kupovat novou lehčí bundu ale jen odepnout vložku.
Kapuce - může být také odepínací, nebo ušitá ze slabšího materiálu a složená v límci. Na kapuci může být všitý čelní štítek - kšilt, který slouží proti slunci, dešti nebo sněhové vánici. V zadní části kapuci je všitá kulatá guma na stahování - lze přizpůsobit vertikálně nebo horizontálně a dále se dá stáhnout po obvodu kapuce.
Rukávy - kapsa na zip mezi loktem a ramenem slouží především na skipas. Nemusíte ho při příjezdu k vleku neustále vytahovat ale jen ruku přiblížit ke snímači skidata. Mezi manžetou , která se dá stahovat suchým zipem a rukávem je všitá lycra nebo jiný elastický materiál, který perfektně drží díky otvoru na palec a zaručuje maximální ochranu proti a dotěrnému mrazu.
Ventilace podpaží - Ventilace v podpaží s pohodlným zapínáním a překladem chránícím zip proti sněhu
Vnitřní stahování pasu - zabraňuje negativní tepelné výměně a ochrání vaše záda před nastydnutím
YKK ® vodotěsný zip - značkový vodotěsný zip, který ochrání Vaše doklady či peněženku před nepřízní počasí
Dvojitý překlad hlavního zipu - dvojitý překlad zipu zajišťuje dokonalou ochranu před větrem a deštěm.
Zapuštění jezdce zipu - zapuštění jezdce u zipu zajišťuje ochranu krku a brady před poškrábáním, či jiným zraněním o zip.
Ochrana z CORDURY ® - Na namáhaná místa a na místa kde hrozí oděr se používají záplaty z velmi odolného technického materiálu CORDURA(r). Tento polyamidový materiál s polyuretanovým zátěrem má garantovanou dlouhou životnost i při extrémním zatížení.
3M ® reflektivní lemy - reflexní materiály na oděvy fungují na principu zpětného odrazu světla (tzv. retroreflexe), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světelné paprsky dopadající na povrch materiálu, jsou následně odráženy a v úzkém kuželu dopadají zpět přímo ke zdroji tohoto světla. Reflexní pásy se používají pro zvýšení bezpečnost při sportu, či jiných aktivitách.
Měkký ochranný materiál - límec a kapuce jsou vybaveny např. flísem, který zabraňuje poranění obličeje. flís je z příjemný měkký materiál, na kterém nenamrzá sníh.
Custom Music kit - bezpečná kapsa na přenosné audio společně s průchodkou na sluchátka Vám zajistí komfortní poslech na kopci.
Kapsa na komunikátor - bunda je vybavena kapsou na komunikační systém
Úchyt na rukavice -praktické poutko na rukavice

Vrstva na tělo

Dnes se nejčastěji používá prádlo z polypropylenu, který díky speciální technologii tkaní a profilu vlákna odvádí pot do dalších vrstev a zůstává víceméně suchý. „Chytrá“ trička, někdy také „aktivní“ nebo „funkční spodní prádlo“, vyrábí mnoho firem, nejznámější jsou pak Moira (Alae Lupuli), Craft, Progress, Jitex nebo třeba Salewa Tepelná izolace (dodat k velikostem) Často se používají nejrůznější fleecové nebo polartecové bundy či mikiny, které teplo nepropustí ven. Tyto bundy mají různou tloušťku, která se označuje čísly 200, 300 atp. V praxi platí, že čím vyšší číslo, tím je bunda teplejší a také dražší. Při extrémně nízkých teplotách nebo když se vůbec nepohybujeme, by nám jedna tepelná vrstva nestačila, proto se fleecové bundy často doplňují třeba i obyčejným svetrem nebo další vrstvou s polypropylenu, který je ale pro tyto účely obohacen o určité množství bavlny (nejčastěji). Je třeba podotknout, že již samotný polypropylen má určité izolační vlastnosti, protože vlákno obsahuje značné množství vzduchu (vzduch je nejlepší izolant tepla).

Svrchní vrstva,

Svrchní vrstva má celkem tři úkoly: nepropustit vítr a déšť dovnitř a naopak propustit vodní páry ven. (Dvě předešlé vrstvy samozřejmě vodní páry propouštějí také a polypropylénová trička dokonce díky struktuře vlákna napomáhají rychlému odpařování potu.) Tyto vlastnosti zaručují v zásadě dva hlavní používané systémy. První, dražší, který funguje lépe, využívá takzvanou membránu, která má strukturu jakýchsi trychtýřků nebo průduchů, jejichž průměr je tak malý, že relativně velká molekula vody nemá šanci dovnitř protéct. Menší molekula vodní páry se naopak může relativně snadno odpařit mimo oděv. Druhý systém, cenově mnohem výhodnější a vlastnostmi srovnatelný (nedosahuje však špičkových hodnot) je takzvaný zátěr. Na vrchní tkaninu je nanesena zátěrová vrstva, která v sobě má opět určité mikropóry, které pracují na podobném principu jako u membrány, avšak mají většinou podstatně nižší schopnost propustit vodní páry ven a i vodopropustnost je o něco větší. Vlastnosti membrán a zátěrů se označují v milimetrech vodního sloupce - (parametr nepromokavosti) a v gramech vodní páry - (parametr propustnosti vodních par ven), čím vyšší čísla, tím lépe. Jako nepromokavý materiál se dá označit již oblečení s vodním sloupcem 2000 mm, avšak se zátěží materiálu se v praxi této výšky dosáhne velmi snadno (2000 mm mají například textilní pláštěnky, které odolávají pouze kapkám deště), například sezením na sněhu nebo v místě, kde na materiál tlačí popruh od baťohu. Proto se v obchodech setkáme s nepromokavostí až 20 000 mm. Je třeba podotknout, že nepromokavost (tzn. i odolnost proti větru) a propustnost vodních par jsou vlastnosti téměř protikladné, a tak pokud má oblečení jednu vlastnost výrazně dobrou, druhá je obvykle o něco horší. To znamená, že například u několikavrstvé membrány sice nedojde k promoknutí, ani když budete lyžovat v dešti s batohem a neustále padat, ale zároveň se neodpaří ani zdaleka všechny vodní páry, které vytvoříte. Ty se pak na vnitřní straně vrchní vrstvy vysrážejí a bunda bude na vnitřní straně mokrá. Tato vlhkost však většinou nepronikne hlouběji do oděvu, takže jste pořád v suchu. Pokud ovšem víte, že zátěž svrchního oblečení nebude většinou tak vysoká, je lepší zvolit nižší vodní sloupec a vyšší gramy propustnosti vodních par.

Materiály a jejich sledované vlastnosti

• Nepromokavost - voděodpudivé - schopnost materiálu odolávat proniknutí vody, udává se v milimetrech vodního sloupce (ve skleněném válci se měří výška vodního sloupce, při kterém tkanina propustí první kapky vody.
méně než 2 000 mm H2O - oblečení lze hodnotit jako promokavé, slouží jen jako ochranná vrstva vhodná do města nebo na klidnou letní turistiku
2 000 - 5 000 mm H2O - základní skupina nepromokavého oblečení. Cena materiálů je dostupná a proto se z ní šije letní outdoorové oblečení a také většina zimního oblečení a zejména dětského oblečení
5 000 - 10 000 mm H2O - oblečení v této skupině vám umožní dlouhotrvající pobyt v nepřízni počasí nebo dešti. Vhodné je na náročné outdoorové oblečení nebo kavlitní zimní bundy
10 000 - 15 000 mm H2O - splňuje ty nejvyšší požadavky na udržení nepromokavosti. Oblečení vhodné pro několikadenní pobyt v přírodě, pohyb s batohy nebo v zimě kvalitní oblečení pro profesionály, aktivní lyžaře, trenéry, horskou službu apod.
15 000 - 20 000 mm H2O a více - je profesionální oblečení splňující nejvyšší nároky, určené pro technické pracovníky, horolezce, expedice a náročné extrémní sportovce. Oblečení je prakticky neprpmokavé a odolává velkému namáhání. Cena takového oblečení je značně vysoká a pro běžné užívání naprosto nepřiměřená.
- WINDSTOPPER ® Softshell - Větruodolný, prodyšný, vodoodpudivý, oděruvzdorný
- CLIMATIC EXTRAMA 3L ® - voděodolné, větruvzdorná , prodyšná (Hannah)
- DIAPLEX ® - voděodolné - (Iguana)
- AQUA-TRAIL ® - voděodolná - (Iguana)
- POLARTEC ® - voděodolné - (Envy, Alpisport, Alpine Pro)
- SIBERIUM ® - voděodolné - (Envy)

• Větruvzdornost - schopnost materiálu účinně bránit proti pronikání větru při zachování prodyšnosti.
- GORE-TEX ® - nepromokavý, prodyšný - (Kama, Envy)
- WINDSTOPPER ® Softshell - Větruodolný, prodyšný, vodoodpudivý, oděruvzdorný
- TEFLON ® - Odolný vůči nečistotě a vodoodpudivý - (Kama, Hannah)

• Prodyšnost - k vyjádření míry prodyšnosti se užívá veličiny MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate), která udává kolik g vlhkosti dokáže 1 m2 materiálu propustí za 24 h. Tělo za 1 hodinu pokožkou vypotí při odpočinku asi 70 - 90 g, při průměrné aktivitě asi 500 g a při vysoké námaze okolo 1.000 g vlhkosti. Povrch těla a tedy (zjednodušeně) i objektu je okolo 1,75 m2. A teď počítejme:
- odpočinek: 90 g x 24 h x 1,75 m2 = 3.780 g
- prům. aktivita: 500 x 24 x 1,75 = 21.000 g
- vysoká námaha: 1.00 x 24 x 1,75 = 42.000 g
- Po přepočtu na 1 m2 dostaneme 2.160, 12.000 a 24.000 g. Pokud materiál nesplňuje tyto hodnoty, pak je nutné co nejvíce větrat otevřením zipů v podpaží, uvolněním manžet atd. Lze též zpomalit postup, omezit aktivitu. Pocení můžeme omezit tím, že se nadměrně nenabalíte. Důležité rovněž je zvolit vhodné spodní prádlo. Nejlepší jsou moderní výrobky za syntetických vláken s „ knotovým“ efektem, které pot velmi rychle odvádí od pokožky a rozvádí jej na velký povrch, takže se může snadno odpařit a projít vrchní vrstvou ven.

• Ret - Hodnota ret je jednotkou pro vyjádření prodyšnosti látky. Prodyšnost v jednotkách Ret je chápána jako odolnost látky proti permanentnímu odpařování vlhkosti, je měřena podle ISO 11092 (Pa.m2/W nebo m2/W). Tedy čím je nižší jednotka Ret, tím je látka prodyšnější.
- Častěji uváděná a známější jednotka g/m2.24 h pak označuje propustnost vodních par - je měřena podle ASTM E96-BW, ISO 2528 klasifikace prodyšnosti látek v jednotkách Ret je pak následující: RET nižší 6 - velmi dobrá - (nad 20 000g/m2/24)
- RET 6 - 13 - dobrá- (9 000 - 20 000g)
- RET 13 - 20 - uspokojivá - (5 000 - 9 000g)
- RET vyšší 20 - neuspokojivá - (pod 5 000g)

• Odvádí vlhkost
- COOLMAX ® - (Hannah, Sport Schwarzkopf)
- POLYCOLON ® - Hydrofobní vlákno odvádějící vlhkost - (Kama)
- THERMOLITE ® - Odvádějící vlhkost a hřejivý - (Kama, Hannah)

• Oděruodolné
- WINDSTOPPER ® Softshell - Větruodolný, prodyšný, vodoodpudivý, oděruvzdorný
- CORDURA ® - vodoodpudiná, oděruodolná - (Hanah, Aplisport, Envy, Alpine Pro)

Tento článěk má pouze informativní charakter a měl vám pomoci k získání základních informací k zorientování se v širokém sortimentu materiálů a výrobců oblečení.

Aktuálně

Zábava v horách!
Turistika je součástí rakouské identity. I přes pandemii koronaviru fungovala letní dovolená v Rakousku dobře. Cílem je nyní bezpečná turistika. ...

Na výstavišti v Praze se uskuteční cestovní veletrh, na kterém můžete navštívit naší expozici, kde vystavují rakouské regiony: Pitztal, Radstadt - Ski Amadé, Wildkogel Arena ...

Napsali

DNY ALPSKÝCH REGIONŮ
Zveme vás na návštěvu expozic alpských regionů na výstavách Holiday World a Sport Life. Na nově připravovaných výstavách se ...

Partneři