Lyžování také někdy bolí

Všichni to známe. Těšíme se na dovolenou, přibalujeme tu ještě jiný svetr, tu pěknou šálu, zcela určitě novou čepici. Když už je batoh plný, na poslední chvíli si vzpomeneme na lékárničku a rychle zabalíme i několik nezbytných prášků. Zasněžené hory a romantická krajina s bílými sjezdovkami jsou opravdovým požitkem pro každého vyznavače lyžování. Ale pozor, zapomínáme na to, že lyžování bolí. Měli bychom se k tomuto faktu postavit skutečně zodpovědně. Většina z Vás zažila tzv. syndrom třetího dne na lyžích, kdy se dostavuje únava a bolesti kloubů, obzvláště po letní a podzimní přestávce. Stane se, že neodhadneme dobře své síly a pak velice lehce dojde k nepřirozenému zatížení těla, které se v lepším případě projeví bolestmi zad nebo kloubů a namoženými svaly. Na horách máme totiž tendenci přetěžovat svůj organismus, obzvláště, jedeme-li za zimními sporty na dobu kratší než jeden týden. Nesmíme také podceňovat možné úrazy, které vznikají při pádech na lyžích a snowboardech, obzvláště pokud je povrch sjezdovek namrzlý. Pohmožděniny končetin, které při takových pádech obvykle utrpíme, jsou velmi bolestivé a omezují nás nejen při dalším sportovním výkonu, ale i při běžném pohybu. Zde je několik rad a doporučení na volně prodejné přípravky z přírodní lékárny, které Vám v takových případech pomohou:

TRAUMAPLANT

TRAUMAPLANT - mast získaná z natí kostivalu. Aplikuje se na povrch kůže, můžeme ji však použít také na otevřená poranění, kdy účinkuje do hloubky. Působí protizánětlivě a hojí poškozenou tkáň. Používá se k ošetření pohmožděnin, proti bolestem svalů a kloubů a je dobrá na špatně se hojící rány.

ARNIDOL

Bolest z pohmožděnin pomůže zmírnit také ARNIDOL SPRAY. Obsahuje výtažky léčivých rostlin, např. květ Arniky. Ten spolu s kafrem působí po nastříkání na ošetřované místo chladivě, prostupuje do hloubky, zabraňuje otoku. Pozor, nepoužívejte jej na otevřené rány! Dalším pomocníkem může být VOLTAREN EMULGEN - tlumí bolesti zad a svalů, léčí záněty a zmenšuje otok způsobený pohmožděním, vymknutím nebo podvrtnutím. Jeho použitím zkracujeme dobu léčby.

HARTMANN

Pro vybavení naší lékárničky jsou nezbytné obvazy a obinadla. Velkou rozmanitost představují výrobky HARTMANN, které jsou lety odzkoušeny a nabízejí celou škálu vhodných obvazových materiálů, takových, které spolehlivě přilnou k ráně a odolávají dalšímu pohybu. Drobná poranění chráníme náplastmi - jsou vyráběny tak, aby podporovaly proces hojení a svojí funkčností snižovaly bolestivost. Náplasti se vyrábějí v mnoha provedeních: voděodolné, elastické, proti puchýřům, nebo pro citlivou pokožku.

FLECTOR

Švýcarské náplasti proti bolesti FLECTOR EP Tissugel patří k osvědčeným přípravkům řady Flector (též gel). Léčivá látka obsažená v náplasti patří mezi nejrozpustnější formy diklofenaku, která velmi rychle proniká pokožkou a působí okamžitou úlevu. Náplast se jednoduše přikládá na postižené bolestivé místo na dobu 12 hodin a poté se aplikuje dle potřeby další. Nepřetržitý a rovnoměrný účinek je zaručen po celou tuto dobu, čímž dochází k maximálnímu urychlení léčby bez zbytečného zatížení organismu. Vedle běžně užívaných obvazů a obinadel jsou zejména sportovcům po úrazech doporučovány speciální zpevňovací ortézy na klouby a další ortopedické pomůcky, bez nichž se zodpovědný lyžař neobejde.

VOLTAREN Emulgel

Zimní sezóna je krásné období, ve kterém si můžeme užít všechno to, co létu chybí. Delší večery a útulné hospůdky, návštěvy divadel, popíjení svařeného vína, aktivní odpočinek na horách. Milovníci zimních sportů ani na chvíli nezapochybují, které roční období je pro ně nejkrásnější. Zasněžené hory a romantická krajina s bílými sjezdovkami jsou opravdovým požitkem pro oko každého vyznavače lyžování. Kdo z nás by odolal? Ještě před tím, než ale vyrazíme na hory, musíme kompletně zkontrolovat naši výstroj i výzbroj. Zjistit, zda neutrpěla nějakou škodu z předchozí sezóny. Pokud jsme ale své lyže nebo snowboard pravidelně ošetřovali, můžeme pak dokoupit už jen chybějící maličkosti nebo bundu podle posledního módního střihu a konečně začít uvažovat o bezstarostných zimních radovánkách. Než ale dáme zcela průchod svým sportovním vášním, měli bychom se také zamyslet nad tím, jak jsme na tyto aktivity připravili naše tělo. Na horách máme totiž často sklony se přepínat, abychom náš pobyt zde co nejvíce využili. Tak se stane, že neodhadneme dobře svoje síly a dojde k nepřirozenému zatížení těla, které se v tom lepším případě projeví bolestmi zad nebo kloubů a nataženými svaly. V horším případě pak může dojít i ke zranění, pohmoždění a následnému otoku či dokonce vzniku zánětu. Podobným nebezpečím pro naše svaly může být i prosté nachladnutí, kdy následuje svalová ztuhlost. Proto nezapomeňte do své výbavy na hory přibalit také přípravek Voltaren Emulgel, který tlumí bolesti zad a svalů, léčí zánět a zmenšuje otok způsobený pohmožděním, vymknutím nebo podvrtnutím a tím zkracuje dobu léčby. Voltaren Emulgel používáme lokálně a mažeme jej přímo na bolavé místo. Léčivá látka se díky unikátní lékové formě dobře vstřebává kůží, chladí a voní. Voltaren Emulgel je volně prodejný a můžete ho koupit v kterékoliv lékárně. Abychom však dokázali podobným obtížím včas zabránit, je dobré mít na paměti, že bychom se neměli zbytečně přepínat a přetěžovat. Je dobré pravidelně posilovat především horní část těla a problémové partie, rekreačně sportovat a dbát, abychom vzpřímeně stáli i seděli. Doporučuje se spát na tvrdších matracích. Důležitý je také vhodný jídelníček a pravidelné sledování naší hmotnosti. Čtěte pozorně příbalový leták. Voltaren Emulgel obsahuje diklofenak diethylamonný. Lék k zevnímu použití.

Nepodceňujte ochranu očí a pleti před slunečním zářením - čím jste ve vyšší nadmořské výšce, tím jste více ohroženi. Je proto důležité přibalit sluneční brýle s UV filtrem a opalovací krém s vyšším ochranným faktorem. Po slunění používejte mléka po opalování pro zklidnění pokožky. Základní ošetření můžete zvládnout sami, ale pokud se Váš zdravotní stav zhorší vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, případně záchrannou službu. ( ČR - tel.: 155 nebo 112, EU - tel.: 112) Před odjezdem do zahraničí myslete na vhodné úrazové připojištění pro sportovní činnost!

Aktuálně

Alpenwellness Hotel Gasteigerhof
Odpočiňte si na pár dní a užijte si první zatáčky na čerstvém sněhu!
Nabízíme vám ubytování v Alpenwellnesshotel Gasteigerhof****
• ...

Napsali

DNY ALPSKÝCH REGIONŮ
Zveme vás na návštěvu expozic alpských regionů na výstavách Holiday World a Sport Life. Na nově připravovaných výstavách se ...

Partneři