Jak se teple obléci na hory

Plánujete vánoce strávené na horách? Chystáte se po dlouhé době na zimní dovolenou? Pak se na vašem seznamu kromě lyžařských potřeb, dálniční známky či nového fotoaparátu objeví zajisté bod nazvaný „teplé prádlo“. Ty tam jsou doby, kdy jste vystačili s teplými podvlíkačkami a bavlněným nátělníkem. Každý sportovně založený člověk vás nyní odkáže na funkční prádlo. Pro radu jsem si zašel za kolegy sportovci, prohlédnul jsem si několik katalogů, vyslechl komentáře, vyloučil příliš drahé výrobky a vybral katalog české firmy PROGRESS sportswear, s.r.o. Telefonicky mě příjemná slečna pozvala k návštěvě společnosti, proto jsem neváhal a do malebného jihočeského města Písek, kde firma sídlí, se okamžitě rozjel.

Společnost PROGRESS sportswear s.r.o.

Společnost PROGRESS sportswear s.r.o. vznikla v roce 2002. Roky před tím prodávali módní oblečení a sportovní prádlo českých firem a na přelomu tisíciletí se majitel společnosti začal zaobírat myšlenkou vlastní značky. Jak říká, "chtěl se vydat vlastní PROGRESSivní cestou". Dnes společnost nabízí specifické řady modelů lišící se použitými funkčními materiály renomovaných evropských výrobců a individuálním střihovým řešením. Aby byly výrobky značky PROGRESS maximálně funkční a vyhovovaly také nejrůznějším požadavkům z řad profesionálních i amatérských sportovců, je věnováno mnoho úsilí výzkumu a vývoji nově vytvořených modelů. Každá novinka je testována předními českými i zahraničními sportovci. Značnou pozornost věnují kvalitě výroby a netají se tím, že velkou část produkce společnosti tvoří zakázková výroba pro známé tuzemské i zahraniční značky.

Funkční prádlo

Bylo mi objasněno, co se skrývá pod pojmem "funkční prádlo". Nyní vím, že pokud je výrobek označen za funkční prádlo, musí být vyroben z větší části ze syntetických materiálů, jako je například polypropylen a polyester. Syntetická vlákna mají tu výhodu, že nenasáknou vlhkost, jsou pevná a v porovnání s přírodními vlákny daleko lehčí. Speciálními úpravami příze, promyšlenou konstrukcí úpletů i jejich finálními úpravami je dosahováno vlastností, které by mohly být v rychlosti popsány asi takto: Při různých fyzických aktivitách dochází k zahřívání organismu a naše tělo se začíná potit, což je běžná reakce, kterou se tělo snaží průběžně ochladit. Ne v každém počasí je ale všudypřítomná vlhkost to pravé. Zima, vítr a chlad uberou mokrému tělu značnou část energie. Přesto je ale pocení přirozená věc a díky ní se tělo zbavuje spousty škodlivých látek. Proto bychom se neměli snažit zabránit tomuto efektu za každou cenu používáním různých antiperspirantů. Místo toho musíme řešit co s vlhkostí a hygienou, pokud se tak jako tak přirozeně potíme. Když přímo na pokožce leží vrstva prádla, můžeme být v klidu. Díky výše vyjmenovaným vlastnostem je vlhkost odváděna směrem ven od těla. Rychlost odvodu se odvíjí od použitého vlákna a konstrukce úpletu. Z povrchu vnější strany se pak vlhkost rychle odpařuje nebo transportuje dál do dalších vrstev oblečení. Speciální úpravy materiálů pak zabraňují množení plísní a bakterií a mají antialergické vlastnosti. V závislosti na přízni a nepřízni počasí si pak zvolíme počet vrstev oblečení podle potřeby sami. Proto i společnost PROGRESS sportswear nezůstává pouze u prádla. Jako funkční nabízí také výrobky pro použití jako druhou a další vrstvu. Ty jsou z materiálů, které nezadržují vlhkost, odvádí ji dál od těla a rychle osychají. Zároveň jsou upraveny a konstruovány tak, aby byly schopny v chladnějších podmínkách zadržovat množství vzduchu, který funguje jako tepelný izolant. Oproti tomu je v teplém počasí vzduchu umožněno v úpletu cirkulovat a napomáhat tak lepší ventilaci. Věci „made by Progress“ jsou potom ideální pro použití ve sportu, kde jsou vyjmenované funkční vlastnosti vyžadovány a zkoušeny nejvíce. Správná volba oblečení netrápí jen sportovce, což mohu potvrdit, výrobky jsou vhodné a dostupné i široké veřejnosti a použitelné při volnočasových i každodenních aktivitách.

Ploché švy

Na výrobky PROGRESS je používáno plochých švů. Tyto švy vznikají na speciálních strojích se zvláštním ramenem uzpůsobeným pro tvorbu plochého švu. Materiál je ke stroji podáván ze dvou stran. Na sobě jsou položené maximálně dvě vrstvy materiálu, které v tomto stavu zůstávají i při nošení výrobku. Vzniklý šev je potom nízký, jemný, pevný a pružný. Neproznačí se na kůži a nepoškrábe ji, jako je tomu v případě zatížení ramenního švu, spojovacích švů v podpaží, v místě spojení nohavic, na kotníku apod. Konstrukce běžného švu při použití na termoprádle takový komfort nedovoluje.

Než jsme přešli do vzorkovny, zajímala mě údržba tohoto speciálního prádla. Kupodivu jsou funkční materiály na údržbu nenáročné. Výrobky se mohou prát ručně nebo v pračce, přičemž teplota vody nesmí přesáhnout 40°C. Postačí mi běžný prací prostředek, z důvodů zachování funkčních vlastností se na prádlo nesmí používat aviváž. Aby bylo prádlo chráněno před možnými zátrhy od jiného oblečení, mělo by být před praním obráceno do rubu. Progressové výrobky mohou být v pračce ždímány, ale nikdy sušeny. V žádném případě nesmějí být výrobky z polypropylenu ani polypropylenových směsí žehleny. Polyesterové výrobky mohou být lehce přežehleny žehličkou nastavenou na stupeň s jednou tečkou (110°C). Dalším důležitým bodem pro uživatele funkčního prádla je přijetí faktu, že ač je prádlo speciální a má špičkové vlastnosti, pořád zůstává prádlem a my se k němu musíme odpovídajícím způsobem chovat. Sportovní výstroj, batohy či jiná zavazadla by neměla přijít do kontaktu přímo s tímto jemným prádlem, ale až s další vrstvou. Přímý styk s ostrými hranami by mohl ultra jemnou strukturu prádla poškodit. Byl jsem ujištěn, že pokud se při běžném používání v záruční lhůtě objeví vada na výrobku, samozřejmě mi ji opraví nebo výrobek vymění.

Pod značkou PROGRESS sportswear se skrývá mnoho kolekcí:

BASIS

Klasickou je kolekce BASIC z polypropylenového vlákna PROLEN®Siltex, které je účelně spleteno ve vysoce prodyšnou na omak příjemnou vazbu. Ta je schopna rychlého odvodu potu a povrch úpletu nadprůměrně rychle osychá. Z široké řady pánských i dámských výrobků mne k využití pro zimní sporty zaujal overal s dvojcestným zipem.

MICRO LIGHT

Další kolekce z polypropylenového mikrovlákna se jmenuje MICRO LIGHT. Výrobky jsou příjemné na omak, lehounké a neskutečně jemné. Měly by se oblékat především jako spodní vrstva přímo na tělo, v teplém počasí mohou sloužit jako vrstva jediná. Novinkou v této kolekci jsou spodky s tříčtvrteční nohavicí, které při svém pobytu na horách využiji na výlet na běžkách.

DRY FAST

Na hory mi byly doporučeny výrobky kolekce DRY FAST. Použitý úplet z polyesterových hydrofilních vláken vyniká nadprůměrnými funkčními vlastnostmi, je jedinečný v transportu vlhkosti a regulaci teploty a téměř nepřijímá okolní teplotu. Slouží tak jako dobrý tepelný izolant v horkých dnech a přitom stejně dobře zahřeje v mrazivém zimním počasí. Všechny výrobky kolekce byly před uvedením testovány špičkovými sportovci, většina modelů je proto střihově upravena tak, aby vyhovovala i těm nejnáročnějším požadavkům na pohodlí a anatomické tvarování. Jako jedna z prvních na českém trhu nabízí společnost PROGRESS výrobky ze speciálního úpletu, v němž je použito technologie nanášení vrstvy stříbra na polyesterové vlákno. Takto upravený materiál zabraňuje množení bakterií a plísní, neutralizuje nežádoucí veličiny v potu způsobující zápach a díky tepelné vodivosti stříbra reguluje tepelný stav pokožky. Kolekce se jmenují X-DRY a DRY FAST plus. Jako výborný materiál do chladného počasí mi byla doporučena kolekce PLUSH spojující nejlepší vlastnosti polypropylenového vlákna s přírodním bavlněným vláknem. Vnitřní froté část konstrukce pleteniny zajišťuje dostatečný dotyk pokožky s termovláknem, které odvádí vlhkost do vnější bavlněné části. Ta tvoří horní vrstvu, kde funguje jako tepelný izolant a v určitých momentech může sloužit jako zásobárna odvedených vodních částic, pokud je další vrstva oděvu nepropustná. Kromě výrobků pro dospělé zahrnuje kolekce i dětské modely.

COMFORT

Pro chladnější počasí, kdy je zapotřebí vysokého odvodu vlhkosti od těla a zároveň dobré tepelné izolace, jsou určeny výrobky kolekce COMFORT z polypropylenového střižového vlákna Isolfil® s vynikajícími vlastnostmi vlákna a jedinečnou strukturou úpletu. Modelové řešení kolekce COMFORT a funkce střižového materiálu je ve výrobcích další kolekce COMFORT – NO WIND umocněna použitím speciální membrány No- Wind na předních dílech výrobků. Díky ní výrobky odolávají mrazivému větru při podzimních a zimních aktivitách. Membrána je však natolik prodyšná, že umožňuje pokožce bez problémů dýchat a fyziologický komfort organismu není nikterak narušen. Pro chladné počasí ideální volba!

TECNOPILE MICRO

Jako oblečení druhé vrstvy mi byla doporučena kolekce TECNOPILE MICRO, ve které je použit lehounký, na omak velmi příjemný značkový mikrofleece Tecnopile. Vyniká vlastnostmi jako jsou měkkost, pružnost, prodyšnost, schopnost udržovat tělesnou teplotu při nízké hmotnosti materiálu a hlavně odolnost v náročných podmínkách.

TECNO STRETCH

Novinkou sezóny je kolekce TECNO STRETCH. Pulovry a bundy z tohoto vynikajícího materiálu dosahují díky přidanému elastanu maximální pružnosti. Výrobky proto ideálně kopírují tvary těla, aniž by bránily v jakémkoli pohybu. Dále se vyznačují výbornou tepelnou izolací, což má za následek ideální rovnováhu tělesného klima. Důležitou vlastností je vysoká schopnost odvodu vodních par a vlhkosti.

www.progress-cz.cz

Společnost PROGRESS vyrábí pro ucelení nabídkové řady rozličné doplňky a ponožky. Pro zimní období je možné si vybrat z několika druhů čelenek a čepic. Výjimkou není ani funkční kukla či bederní pás pro všechny, kdo tráví více času v mrazivém a větrném počasí. Nabídnuty mi byly také zimní lyžařské podkolenky. Z mé návštěvy společnosti PROGRESS sportswear jsem si odvážel kufr naplněný oblečením pro zimní dovolenou, spoustu nových poznatků o vývoji textilních materiálů a hrdý pocit toho, že špičkové výrobky nemusejí zákonitě vznikat "za hranicemi", ale že jsme schopni je vyrábět také u nás.

Aktuálně

Alpenwellness Hotel Gasteigerhof
Odpočiňte si na pár dní a užijte si první zatáčky na čerstvém sněhu!
Nabízíme vám ubytování v Alpenwellnesshotel Gasteigerhof****
• ...

Napsali

DNY ALPSKÝCH REGIONŮ
Zveme vás na návštěvu expozic alpských regionů na výstavách Holiday World a Sport Life. Na nově připravovaných výstavách se ...

Partneři