Bezpečnost na lyžařských svazích

Helmy

Některé země, zvláště Itálie, mají povinné nošení helem pro děti do 14 let již uzákoněné, v Rakousku je zatím jejich užití dobrovolné, avšak povinné nošení helem bude zcela jistě brzy uzákoněno. Především pojišťovny taková opatření velmi preferují. V tomto případě nejde jen o dodržení zákona, ale hlavně o bezpečný sport a bezproblémový návrat z lyžování domů. Úrazy hlavy jsou opravdu velmi nebezpečné a je třeba se jim vyvarovat. Důležité je vybrat si správnou velikost helmy: změřte řádně obvod hlavy v cm a zvolte helmu stejného rozměru. Jestliže je změřený obvod hlavy mezi uvedenými rozměry, zvolte vždy číslo vyšší. Držte se pravidlem správného výběru - helma dobře sedí tehdy, když nikde netlačí a také není volná. Lyžařské helmy (např. typ SH+) splňují nejenom bezpečnostní prvky, ale současně plně nahradí i pokrývku hlavy, takže budete „in“ a ještě Vám bude teplo! Helmy značky SH+ odpovídají zákonem požadované normě EN 1077 CE, jsou od FIS/CE kontrolovány a jejich výroba je od CSI sledována. Schvalovací samolepka CSI musí být vždy viditelná a nesmí být z helmy odstraněna.

Brýle

Se sníženou viditelností souvisí užití dalšího velmi důležitého bezpečnostního prvku, a tím jsou brýle. Chránit oči si musíme z mnoha důvodů. V první řadě je to ultrafialové záření, které se zvyšuje úměrně nadmořské výšce, v níž lyžujete. Dále musíte chránit oči při padajícím sněhu, mlze apod., a to hlavně v zájmu bezpečné jízdy vaší i vašeho okolí. Už jsou pryč doby, kdy se brýle zamlžily i v průběhu denní činnosti. Dnešní moderní typy - jmenujme SWANS - jsou funkční brýle do každého počasí. Zorníky brýlí mají polarizační vrstvu, která chrání před třemi nebezpečnými druhy slunečního záření (ultrafialové, modré a žluté záření) a tím umožňují jasné, ostré a jisté vidění za všech povětrnostních podmínek. Brýle jsou také opatřeny ochranou proti oděru na vnější straně. Stále platí pravidlo: jak se vy staráte o brýle, postarají se pak ony o Vás. Neodkládejte je do blízkosti topných těles, uchovávejte v chladnu a chraňte je také před prachem.

Oblečení

Důležitou, i když nepřímou ochranou, jsou také dobře vysušené boty na lyžování i snowboarding. Není nic horšího, než si obout boty studené a vlhké. Pocity, které budete zažívat, opět nepřispějí k té správné pohodě na svahu a tím i k bezpečnosti vaší jízdy. Existují jednoduchá termická topná tělesa pro vysušení obuvi, nebo i zařízení pracující na principu teplovzdušného proudění vzduchu. Volba je jistě otázkou ekonomickou, ale pocit suché nohy, která je v botě dobře uložena, určitě stojí za to. Současné zkušenosti ze sušáren obuvi v hotelích i penzionech bývají velmi různé. Naše redakce se přiklání k opatření si vlastního sušáku, který bývá pevnou součástí zavazadel a nezbytnou pomůckou k lyžování. K uspokojivému pocitu z denního sportovního výkonu bezpodmínečně patří dobré prádlo, takové, které propustí vlhkost pouze ven, ale na pokožku působí stále velmi příjemně. V průběhu dne dochází i díky slunečnímu záření buď k prohřátí těla, nebo naopak jízdou na sedačce nebo vjezdem do mrazivého stínu k prochladnutí. Tyto teplotní rozdíly Vám kvalitní termoprádlo pomáhá překonávat. Zde si lze vybrat podle vlastního komfortu nošení mezi umělým vláknem, kombinací bavlny, vlny a pleteniny. Prochladnutí nemá za následek jen chřipkové onemocnění ale svalová ztuhlost může vést k natržení svalu či šlachy. Kromě nezbytného spodního prádla nabízejí prodejny se sportovním vybavením především svrchní ošacení, speciálně vyrobené z oděruvzdorných, protiskluzových a zejména voděodpudivých, přesto prodyšných materiálů, které odpovídají nejmodernějším trendům hygieny, příjemného nošení, a také módy. Správnou volbou nejen typu oblečení, ale i velikosti, můžete nemalým dílem přispět k dobrému pocitu při sportu, jistotě při pohybu, a tím i k Vaší celkové ochraně.

Jízda

Jak už jsme napsali, největší bezpečností na svazích je ohleduplnost a tolerance mezi lyžaři jako takovými. Rychlá a bezohledná jízda, nerespektování druhých, může ve vteřině změnit život Vám i ostatním. Maximální opatrnost věnujte jízdě, pokud se na svahu vyskytují děti. Jejich těžko předvídatelná jízda vám může zkřížit cestu a střety s dětmi bývají pro ně často velmi tragické. Proto jezděte podle svých možností a vždy berte ohled na své okolí. Vždy si buďte jistí, že jedete takovou rychlostí, ze které umíte bezpečně a rychle zastavit nebo změnit směr jízdy. Zejména snowboarďáci, pokud mají chuť dovádět, skákat a experimentovat, měly by využít uzavřených snowparků. Chrání je i ostatní. Je třeba se zmínit i o rizikách při jízdě mimo sjezdovky. Jakákoliv zranění způsobená mimo označené sjezdovky mohou zkomplikovat plnění pojišťoven. Nebezpečí číhá v podobě ve sněhu neviditelných větví, kůlů, drátů a plotů. Maximální pozornost je třeba věnovat na ledovcích, kde může být sněhem přikrytá několikametrová trhlina v ledu a taková jízda vždy končí tragicky. Bezpeční nejste ani na lanovkách. Dodržujte zabezpečení staženého ohrazení a vše co s sebou máte dobře držte. Zákon schválnosti nikdy nespí a pokud vám vypadne hůlka nebo rukavice, vězte, že to vždy bude v nejnepřístupnějším místě, nehledě na to, že by mohla zranit pod vámi jedoucího lyžaře.

Aktuálně

Alpenwellness Hotel Gasteigerhof
Odpočiňte si na pár dní a užijte si první zatáčky na čerstvém sněhu!
Nabízíme vám ubytování v Alpenwellnesshotel Gasteigerhof****
• ...

Napsali

DNY ALPSKÝCH REGIONŮ
Zveme vás na návštěvu expozic alpských regionů na výstavách Holiday World a Sport Life. Na nově připravovaných výstavách se ...

Partneři